- Strona główna
- Poznaj nasze projekty
- Ale kino!
Ośrodek Kultury w Miliczu, dzięki funduszom unijnym, przeszedł kilka lat temu gruntowną modernizację. Ta potrzebna i długo oczekiwana inwestycja nie tylko przez instruktorów i działaczy instytucji kultury, zmieniła życie społeczno-kulturalne miasta.
Zmiany szczególnie ucieszyły miliczan interesujących się nowoczesnymi formami sztuki - grafiką, fotografią, filmem czy muzyką. To z myślą o nich powstały między innymi: studio filmowe do nagrywania i montażu, sala widowiskowa na ponad 200 miejsc, salka prób dla zespołów i wokalistów, studio fotografii i filmu oraz kino 3D. Zmienił się również charakter sali kameralnej, która została przekształcona w małą galerię sztuki.
Najbardziej wyczekiwane było kino, którego poprzednika – kino Capitol - z sentymentem wspominają mieszkańcy. To pewnie tutaj wielu obejrzało po raz pierwszy film czy umówiło się na pierwszą randkę lub spotkanie z przyjaciółmi… Powstały w latach 30. XX wieku Capitol przetrwał wojnę, przetrwał socjalizm, ale nie oparł się przemianom gospodarczym po zmianie ustroju i zniknął z mapy miasta w 1991 roku. Wówczas ostatnim seansem filmowym był obraz „Robin Hood. Książę złodziei” z Kevinem Costnerem. Po latach budynek kina trafił w ręce prywatnego przedsiębiorcy i zmienił całkowicie swoją funkcję. Miliczanie czekali ponad 20 lat na nowe kino, w nowej lokalizacji. Rok 1991 zapisał się zresztą w historii Milicza jako rok niedobrych zmian, bo oprócz kina zlikwidowana została także kolej wąskotorowa, a potem żłobek i przedszkole.
Powierzchnia użytkowa zmodernizowanego ośrodka kultury wynosi ponad 800 m.kw. W głównej części budynku znajdują się poczekalnia, kasa, węzeł sanitarny. Z holu można dotrzeć do sali kinowo-widowiskowej z nowoczesnym zapleczem technicznym oraz na piętro, gdzie zlokalizowane są np. pomieszczenia socjalne, sala konferencyjna i projektornia. W łączniku komunikacyjnym pomiędzy dotychczas istniejącym budynkiem a nowo wybudowanym obiektem, miejsce znalazły gabinet i sala warsztatowa. Nie zapomniano również o estetycznym i funkcjonalnym zagospodarowaniu terenu wokół. Powstała droga pożarowa, chodnik dla pieszych i zasadzona zieleń.
Ośrodek zaprojektowano zgodnie z zasadami energooszczędności, co umożliwia jego użytkowanie przy małym zużyciu energii, a jednocześnie zapewnia użytkownikom komfortowe warunki. Efekt ten udało się uzyskać m.in. dzięki zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych, odpowiedniej stolarki okiennej, systemu wentylacji z odzyskiem ciepła oraz montażowi zielonej ściany na froncie budynku.
Tytuł projektu: Rozbudowa budynku ośrodka kultury o łącznik i salę kinowo-widowiskową z zapleczem oraz zagospodarowaniem terenu jako przykład publicznej inwestycji w zakresie budownictwa o znacznie podwyższonych parametrach charakterystyki energetycznej
Beneficjent: Gmina Milicz
Wartość projektu: 6,2 mln zł
Dofinansowanie z UE: 4,8 mln zł.