Ruszają projekty, które pomogą osobom z trudnościami w życiu, aby lepiej czuli się w społeczeństwie i łatwiej radzili sobie z codziennymi sprawami.

Opublikowano: 17.09.2024

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy wybrał organizacje, firmy i instytucje, które zrealizują projekty oferujące usługi aktywnej integracji dla Dolnoślązaków.

Aktywna integracja to przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i wspieranie osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, aby mogły w pełni uczestniczyć w życiu społecznym i zawodowym. Polega ona na aktywnym włączaniu osób zagrożonych wykluczeniem do różnych działań, które mają poprawić ich sytuację, zwiększyć autonomię oraz wspierać w integracji z otoczeniem.

W wybranych do dofinansowania 32 projektach o łącznej wartości ponad 75,5 mln zł oferowane będą:

  1. Usługi aktywnej integracji o charakterze społecznym
    Celem tych usług jest rozwijanie kompetencji społecznych, samodzielności i aktywności. Obejmują one:
    • Udział w zajęciach w placówkach reintegracyjnych (WTZ – Warsztaty Terapii Zajęciowej, ZAZ – Zakłady Aktywności Zawodowej, CIS – Centra Integracji Społecznej, KIS – Kluby Integracji Społecznej, ŚDS – Środowiskowe Domy Samopomocy).
    • Pracę socjalną, poradnictwo prawne, rodzinne i psychologiczne.
    • Usługi społeczne, wolontariat, animacje organizowane przez organizacje pozarządowe, interwencje kryzysowe.
    • Kursy i szkolenia rozwijające umiejętności i kompetencje społeczne.
  1. Usługi o charakterze edukacyjnym
    Celem tych usług jest zdobywanie lub potwierdzanie kompetencji ogólnych lub zawodowych potrzebnych na rynku pracy. Usługi te mogą prowadzić do uzyskania formalnych kwalifikacji poprzez udział w edukacji formalnej.
  2. Usługi o charakterze zdrowotnym
    Mają na celu eliminację lub łagodzenie barier zdrowotnych, które utrudniają codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie lub utrudniają dostęp do pracy. Usługi te mogą obejmować diagnostykę i działania profilaktyczne.
  3. Usługi o charakterze zawodowym
    Skupiają się na wspieraniu osób w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru zawodu lub jego zmiany oraz rozwijaniu kwalifikacji zawodowych. Obejmują:
    • Udział w zajęciach reintegracyjnych, kursy zawodowe, praktyki, staże.
    • Poradnictwo zawodowe i pomoc w utrzymaniu zatrudnienia, prace społecznie użyteczne.

Dodatkowo realizowane będą działania wspierające funkcjonowanie jednostek reintegracyjnych oraz wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. poprzez usługi asystenckie, usługi trenera pracy,
a także możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego na rynku pracy otwartym lub chronionym.

Lista projektów wybranych do dofinansowania znajdziedzie z zakładce naboru FEDS.07.05-IP.02-051/23 – Aktywna integracja

Spis treści