Nabór konkurencyjny nr FEDS.02.06-IZ.00-106/24 - inwestycje ściekowe w zakresie VI AKPOŚK w aglomeracjach 10-15 tys. RLM na obszarze ZIT-u Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego

Zarząd Województwa Dolnośląskiego, pełniący funkcję Instytucji Zarządzającej Funduszami Europejskimi dla Dolnego Śląska 2021 – 2027, ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów przeprowadzany w sposób konkurencyjny ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu 2 Fundusze Europejskie na rzecz środowiska na Dolnym Śląsku, Działanie 2.6 Gospodarka ściekowa - ZIT.
Nabór dotyczy inwestycji ujętych w VI obowiązującej Aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (przyjętej przez Radę Ministrów 5 maja 2022 r.) w aglomeracjach na obszarze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego w aglomeracjach priorytetowych co najmniej 10 000 RLM i nie więcej niż 15 000 RLM, niespełniających wymogów dyrektywy ściekowej (Dyrektywa Rady z dnia 21 maja 1991 r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych (91/271/EWG).

Spis treści

Szczegóły naboru

Dla kogo

O dofinansowanie w ramach naboru mogą ubiegać się:
•    Jednostki samorządu terytorialnego
•    Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne 

Partnerem w projekcie może być tylko podmiot wskazany powyżej. 
 

Sposób wyboru projektów

  • konkurencyjny

Na co

Ogłoszony nabór dotyczy następującego typu projektów określonego dla Działania 2.6 Gospodarka ściekowa - ZIT, w  Priorytecie 2 Fundusze Europejskie na rzecz środowiska na Dolnym Śląsku, typ 2.6.A.:


Inwestycje ujęte w VI obowiązującej Aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (przyjętej przez Radę Ministrów 5 maja 2022 r.) w aglomeracjach na terenie Dolnego Śląska od co najmniej 2 tys. do poniżej 15 tys. RLM niespełniających wymogów dyrektywy ściekowej (Dyrektywa Rady z dnia 21 maja 1991 r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych (91/271/EWG) , w tym: 

  • budowa, rozbudowa i modernizacja zbiorczych systemów odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych dot. oczyszczalni ścieków komunalnych, sieci kanalizacji sanitarnej, zagospodarowania osadów ściekowych, monitoringu.

Niniejszy nabór skierowany jest na projekty realizowane na obszarze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego w aglomeracjach priorytetowych co najmniej 10 000 RLM i nie więcej niż 15 000 RLM.

Wobec powyższego oraz zgodnie z przyjętymi przez Komitet Monitorujący FEDS 2021-2027 kryteriami wyboru projektów, w ramach naboru mogą być wspierane projekty, przyczyniające się do zapewnienia zgodności ww. aglomeracji z wymogami dyrektywy ściekowej, obejmujące swym zakresem:

 

  • budowę, rozbudowę lub modernizację oczyszczalni ścieków (w tym również  infrastrukturę służącą do przeróbki i zagospodarowania osadów ściekowych) która jest niezbędna dla osiągnięcia zgodności z dyrektywą ściekową w zakresie standardów oczyszczania i/lub przepustowości oczyszczalni obsługujących aglomerację, 
  • budowę nowych sieci kanalizacji sanitarnej na terenie aglomeracji, które nie spełniają wymogu dyrektywy ściekowej w zakresie stopnia skanalizowania (z zastrzeżeniem, iż wydatki na modernizacje sieci kanalizacyjnej są niekwalifikowalne jako nieprzyczyniające się do spełnienia wymogów dyrektywy ściekowej), 
  • monitoring w zarządzaniu systemem ściekowym jako element uzupełniający ww. zakres projektu.

Warunki finansowania typu projektu 2.6.A:

  • wielkość aglomeracji weryfikowana będzie na podstawie danych ujętych w kolumnie nr 11 „RLM aglomeracji zgodnie z obowiązującą uchwałą” w załączniku nr 3 „Wykaz niezbędnych przedsięwzięć w zakresie budowy i modernizacji urządzeń kanalizacyjnych dla aglomeracji ≥ 2 000 RLM” do VI AKPOŚK (Wnioskodawca zobligowany jest do wskazania we wniosku o dofinansowanie projektu, nr ID oraz nazwę aglomeracji). Dopuszcza się sytuację, gdy zgodnie z podjętą uchwałą w sprawie wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji, doszło do zmiany wielkości/podziału/ łączenia aglomeracji ujętej w obowiązującej w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie projektu AKPOŚK, w związku z czym aktualne dane dotyczące ww. aglomeracji nie są uwzględnione. W takim przypadku (tj. wyłącznie w sytuacji, gdy na skutek zmiany aglomeracji dane będące podstawą do oceny kryterium nie pokrywają się z danymi ujętymi w obowiązującej w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie projektu AKPOŚK) wielkość aglomeracji weryfikowana będzie w oparciu o obowiązującą na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie projektu uchwałę w sprawie wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji. W przypadku projektów, których zakres realizowany jest jednocześnie na obszarze kliku aglomeracji, weryfikowana będzie zgodność z kryterium dla każdej z aglomeracji;
  • brak spełniania wymogów dyrektywy ściekowej weryfikowany będzie na podstawie danych ujętych w kolumnie nr 34 w ww. załączniku nr 3 do VI AKPOŚK („Aktualne warunki zgodności z dyrektywą 91/271/EW - spełnienie łącznie 3 warunków zgodności z dyrektywą - art. 3, 4, 5.2 oraz 10”);
  • zakres inwestycji prowadzący do osiągnięcia zgodności z dyrektywą 91/271/EWG, w przypadku: 
  • budowy nowej sieci kanalizacji sanitarnej  - jest możliwa do dofinansowania jeżeli jej realizacja odbywa się na terenie aglomeracji wskazanej w obowiązującej w dniu złożenia wniosku Aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych jako niespełniającej wymogu w zakresie stopnia skanalizowania wynikającego z dyrektywy 91/271/EWG (tzn. aglomeracja w  załączniku nr 3  do AKPOŚK pn. „Wykaz niezbędnych przedsięwzięć w zakresie budowy i modernizacji urządzeń kanalizacyjnych…” – kolumna nr 31 pn. „Warunek I stopień skanalizowania - zgodność z art. 3 dyrektywy” otrzymała notę „0”).

Weryfikacji podlega wskazana we wniosku o dofinansowanie projektu wielkość wskaźnika „Długość nowych sieci kanalizacyjnych w ramach zbiorowych systemów odprowadzana ścieków” w odniesieniu do danych ujętych w kolumnie nr 133 pn. „Niezbędne inwestycje mające na celu osiągnięcie zgodności z dyrektywą  - budowa sieci kanalizacyjnej [km]” oraz w kolumnie nr 135 pn. „Niezbędne nakłady mających na celu osiągnięcie zgodności z dyrektywą - budowa sieci kanalizacyjnej [tys. zł]”. 

Zakres inwestycji wykazanej do dofinansowania w ramach konkursów nie może być sprzeczny z zakresem projektu wskazanego w kolumnie 133 i 135. Dopuszcza się możliwość wystąpienia pewnych rozbieżności i ich zaakceptowania przez IZ FEDS,   jeżeli zostaną przedstawione wiarygodne wyjaśnienia wynikające z np. rozwiązań technicznych, technologicznych.


Akceptowane są także odchylenia w długości planowanej kanalizacji oraz dot. nakładów inwestycyjnych, w tym zgłoszone w ramach projektu do dofinansowania mniejsze wielkości. Większa długość planowanej sieci kanalizacyjnej oraz wysokość nakładów inwestycyjnych wykazana we wniosku o dofinansowanie projektu może być kwalifikowalna jeżeli zgłoszone wielkości wynikają z obmiarów powykonawczych lub z dokumentacji projektowej sporządzonej dla obszarów przewidywanych do skanalizowania zgodnie z obowiązującą w dniu składania wniosku o dofinansowanie projektu AKPOŚK. Odchylenia takie są możliwe w przypadku, gdy we wniosku o dofinansowanie projektu  zgłaszana jest większa długość sieci kanalizacyjnej, niż to zapisano kolumnie 133, a zakres zgłaszany do wniosku o dofinansowanie projektu wynika z potrzeb, jakie realnie istnieją w danej aglomeracji, a także z ich uszczegółowienia i doprecyzowania na etapie tworzenia dokumentacji technicznej (której wnioskodawca mógł nie posiadać w momencie zgłaszania inwestycji do VI AKPOŚK). Wobec tego analogiczne podejście dotyczy także wysokości nakładów inwestycyjnych wynikających bezpośrednio z zakresu rzeczowego przedsięwzięcia.


Powyższe podejście musi znaleźć uzasadnienie w zakresie wypełnienia przez aglomeracje zobowiązań wynikających z Dyrektywy 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych w zakresie wyposażenia aglomeracji w zbiorcze systemy kanalizacyjne.

  • budowa, rozbudowa lub modernizacja oczyszczalni ścieków możliwa będzie do dofinansowania, jeżeli jest niezbędna dla osiągnięcia zgodności z dyrektywą 91/271/EWG w zakresie wydajności oczyszczalni lub w zakresie standardów oczyszczania ścieków (tzn. aglomeracja  w  załączniku nr 3  do AKPOŚK pn. „Wykaz niezbędnych przedsięwzięć w zakresie budowy i modernizacji urządzeń kanalizacyjnych…” – kolumna nr 32 pn. „warunek II wydajność oczyszczalni - zgodność z art. 10 dyrektywy” otrzymała notę „0” lub kolumna nr 33 pn. „warunek III  standardy oczyszczania  - zgodność z art. 4 i 5.2 dyrektywy” otrzymała notę „0”).

Weryfikacji podlega zakres inwestycji wskazany we wniosku o dofinansowanie projektu w odniesieniu do danych ujętych w kolumnie nr 134 pn. „Niezbędne inwestycje mające na celu osiągnięcie zgodności z dyrektywą  - działania na oczyszczalniach ścieków”.

W przypadku projektów, których zakres realizowany jest jednocześnie na obszarze kliku aglomeracji, weryfikowana będzie zgodność z kryterium dla każdej z aglomeracji. 

Jako uzupełniający element projektów dotyczących gospodarki ściekowej (do 25% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu) możliwe jest dofinansowanie wydatków związanych z budową lub modernizacją systemów zaopatrzenia w wodę, tj.: 

  • sieci wodociągowej, 
  • ujęć wody, stacji uzdatniania wody,
  • zbiorników umożliwiających pozyskiwanie wody pitnej,
  • urządzeń służących do gromadzenia, przechowywania i uzdatniania wody.

Dofinansowanie powyższej infrastruktury dopuszczone będzie w ramach kompleksowych projektów regulujących gospodarkę ściekową, tj. tylko w obszarze aglomeracji, który jest skanalizowany lub będzie w wyniku realizacji tego samego projektu.  


Nie będą finansowane w ramach całego działania 2.6:


–    zakupy środków transportu oraz specjalistycznych środków transportu; 
–    wydatki dotyczące remontu i/lub przebudowy i/lub modernizacji sieci kanalizacyjnych;
–    wydatki dotyczące budowy, przebudowy, remontu i/lub modernizacji sieci kanalizacji deszczowej;
–    wydatki dotyczące przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych, zdefiniowanych w pkt. 5 i 6 art. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, tj.:
•    przyłącze kanalizacyjne - odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej;
•    przyłącze wodociągowe - odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym;
–    wydatki na remonty i/lub monitoring sieci lub urządzeń wodociągowych.
–    inwestycje/wydatki wymienione w art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1058 z dnia 24 czerwca 2021 r. z dnia 24 czerwca 2021 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności (w tym wydatki dotyczące maszyn i urządzeń spalających paliwa kopalne
 

Sposób składania wniosku o dofinansowanie

Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem aplikacji WOD2021, dostępnej pod adresem:  https://wod.cst2021.gov.pl.
Logowanie do systemu WOD2021 w celu wypełnienia i złożenia wniosku będzie możliwe w dniu rozpoczęcia naboru pod adresem https://wod.cst2021.gov.pl.
 

Informacje dodatkowe i wskazówki

Alokacja przeznaczona na nabór: 77 847 342 PLN.
W ramach przedmiotowego naboru nie przewiduje się udzielania wsparcia z Budżetu Państwa w ramach Kontraktu Programowego zawartego pomiędzy Zarządem Województwa Dolnośląskiego a Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej. Dofinansowanie będzie przekazywane ze środków EFRR.

Minimalna wartość projektu: nie dotyczy.

Maksymalna wartość projektu: nie dotyczy.

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania UE wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 70%. 

Minimalny udział wkładu własnego w ramach projektu wynosi 30% wydatków kwalifikowalnych.


 

Regulamin wyboru projektów

pdf

591.5 KB

Obowiązujący od
28.05.2024
Uszczegółowienie
IZ EFRR

pdf

323 KB

Obowiązujący od
28.05.2024
Uszczegółowienie
IZ EFRR

pdf

300.89 KB

Obowiązujący od
28.05.2024
Uszczegółowienie
IZ EFRR

Wzór umowy/decyzji/porozumienia

zip

1.68 MB

Obowiązujący od
28.05.2024
Uszczegółowienie
IZ EFRR

Dokumenty

pdf

152 strony

2.81 MB

Obowiązujący od
28.05.2024
Uszczegółowienie
IZ EFRR

zip

1.55 MB

Obowiązujący od
28.05.2024
Uszczegółowienie
IZ EFRR

pdf

16 strony

5.41 MB

Obowiązujący od
28.05.2024
Uszczegółowienie
IZ EFRR

pdf

14 strony

4.3 MB

Obowiązujący od
28.05.2024
Uszczegółowienie
IZ EFRR

pdf

2 strony

147.21 KB

Obowiązujący od
28.05.2024
Uszczegółowienie
IZ EFRR

Finanse

Maksymalny procent dofinansowania

70%

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów

77 847 342 PLN

Data naboru

Początek

06.06.2024

Koniec

08.07.2024

Powiadom o wynikach
Nazwa i adres instytucji organizującej nabór

Instytucja Zarządzająca FEDS 2021-2027

Adres
Mazowiecka 17
50-412 Wrocław
Polska

Wyjaśnień w kwestiach dotyczących naboru i odpowiedzi na zapytania kierowane indywidualne udzielamy:

Gdzie szukać informacji?
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Legnicy
plac Wolności 4, pokój 206 (II piętro)
59-220 Legnica
Polska
FEDS.02.06-IZ.00-106/24