Muzeum Dworu Śląskiego w Pałacu Łomnica

U stóp Karkonoszy, w Dolinie Pałaców i Ogrodów, zwanej też  polską Doliną Loary, ulokowało się ponad 30 rezydencji – gotyckich zamków i wież obronnych, renesansowych dworów i barokowych pałaców. Wiele z nich odzyskało już dawny blask, tak jak Pałac Łomnica koło Jeleniej Góry, w którym teraz, dzięki dotacji z Unii, można było otworzyć Muzeum Dworu Śląskiego.


Po przeprowadzeniu kompleksowego remontu i przebudowy powstało nowoczesne muzeum, jeszcze jedna atrakcja turystyczna w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Zwiedzający poznają historię regionu, sposób życia dawnych właścicieli i urzędników dworskich, zapoznają się z architekturą i sztuką wyposażania wnętrz. Muzeum zabierze gości w podróż w czasie do poprzednich epok m.in. poprzez produkcję filmów. W filmach będą przedstawione sceny  prezentujące codzienne życie w pałacu na przestrzeni kilkuset lat. A wiele się wtedy działo! Historia Łomnicy sięga przecież XV wieku.


Jeszcze na początku lat 90. XX wieku łomnicka rezydencja przedstawiała się żałośnie: zawalony dach, zamiast okien dziury, teren wokół zaniedbany, park przetrzebiony. Mimo tego potomkowie Carla Gustava Ernsta von Küstera (rodzina  Küsterów była ostatnim właścicielem dworu i mieszkała tu przez prawie sto lat aż do końca wojny), zdecydowali się kupić ruinę od Agencji Nieruchomości Rolnych i tchnąć w siedzibę rodową nowe życie. Zrobili remont, otworzyli restaurację i hotel, zadbali o park. Ważne było także podkreślenie tradycji tego miejsca, dlatego w pałacu organizowane były kiermasze świąteczne, na których sprzedawano wyroby lokalnych rzemieślników, a także prowadzone kursy gotowania tradycyjnych potraw.

 

Beneficjent: Fundacja Rozwoju Krajobrazu Kulturowego Dominium Łomnica

Tytuł projektu: Utworzenie Muzeum Dworu Śląskiego w Pałacu Łomnica, poprzez remont i przebudowę obiektu i utworzenie stałej wystawy

Wartość projektu: ponad 1.7 miliona zł 
Wartość dofinansowania z UE: ponad milion zł