- Strona główna
- Poznaj nasze projekty
- Piękniej u Marianny i w mieście krzywej wieży
Dolny Śląsk to region o bogatej historii, pięknej przyrodzie i ciekawych miejscach. Na jego terenie znajdziemy wiele zabytków – od średniowiecznych zamków poprzez renesansowe pałace na perłach współczesnej architektury kończąc. Zabytki, by nie tracić swojego blasku, wymagają ciągłej opieki i dbałości oraz dużych nakładów finansowych. Potrzebna jest ich renowacja, konserwacja i ochrona. Dzięki funduszom unijnym inwestowanie w zabytkowe nieruchomości jest łatwiejsze, a obiekty odzyskują dawny blask i mogą na nowo zachwycać swoim wyglądem.
W Kamieńcu Ząbkowickim mamy do czynienia z wieloprzestrzenną kompozycją krajobrazową, której centrum stanowi monumentalna rezydencja z otaczającym ją parkiem na Górze Zamkowej. Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim to perła architektoniczna Dolnego Śląska i wyraz kunsztu architektury neogotyckiej. Ta imponująca okazałą formą, kubaturą i bogactwem rozwiązań architektonicznych budowla, została wzniesiona z inicjatywy Marianny Orańskiej, córki króla Holandii Wilhelma I Orańskiego. Budowę pałacu rozpoczęto wiosną 1839 r. i ukończono 33 lata później, w maju 1872 r. Pałac ma ciekawą i burzliwą historię.
Podczas II wojny światowej budowla służyła Niemcom za magazyn przejściowy dla rabowanych dzieł sztuki. W 1946 roku wskutek podpalenia przez radzieckich żołnierzy obiekt został całkowicie strawiony przez ogień. Kolejne, powojenne lata również nie były łaskawe dla pałacu. Dzieła zniszczenia dopełnili szabrownicy, kradnąc z rezydencji wszystko co tylko się da. W 1984 r. budynek został wynajęty prywatnemu przedsiębiorcy. Po trwającej przeszło 40 lat dzierżawie w 2012 roku, pałac trafił pod zarząd Gminy Kamieniec Ząbkowicki, która natychmiast zarządziła prace remontowo-rewitalizacyjne.
Dzięki blisko pięciomilionowemu wsparciu funduszy unijnych zespół pałacowo-parkowy Marianny Orańskiej razem z 120-hektaorwym parkiem przeszedł prace remontowo-rewitalizacyjne i mógł zostać udostępniony zwiedzającym. Rewitalizację przeszło mauzoleum, gdzie oczyszczono wnętrze i otoczenie, odnowiono mury i wnętrza. W samym pałacu wymieniono stolarkę okienną parteru i zrekonstruowano balustradę tarasu widokowego. Ponadto trasy edukacyjno-turystyczne zyskały nowe oświetlenie wewnątrz ogrodzonego zespołu pałacowo-parkowego. Z myślą o zwiedzających uruchomiono aplikację mobilną, która ułatwia odnajdywanie się w przestrzeni i uatrakcyjnia zwiedzanie całego kompleksu. Pałac Marianny Orańskiej na nowo cieszy oczy zwiedzających.
Beneficjent: Gmina Kamieniec Ząbkowicki
Tytuł projektu: Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej – nowe oferty kulturalne i edukacyjne
Wartość projektu: 6,9 mln zł
Wartość dofinansowania: 4,7 mln zł