Obserwatorium Rynku Pracy – wspiera rozwój regionu! Udostępniło badanie dot. zapotrzebowania na zawody, kwalifikacje i umiejętności.

Opublikowano: 26.11.2024

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy realizuje projekt o znaczeniu strategicznym „Obserwatorium Rynku Pracy”, którego celem jest wsparcie rozwoju rynku pracy na Dolnym Śląsku.
Projekt, gromadzi informacje i analizuje trendy w zakresie zapotrzebowania na kwalifikacje, zawody i umiejętności na rynku pracy. Działania te mają na celu wspieranie lokalnych przedsiębiorstw oraz instytucji edukacyjnych, a także wzmacnianie polityki zatrudnienia w regionie.


Celem projektu jest systematyczne pozyskiwanie, gromadzenie oraz udostępnianie rzetelnych informacji z różnych obszarów rynku pracy i edukacji, które będą wspierały działania na rzecz wzrostu zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu na Dolnym Śląsku. Projekt ma także na celu wypracowanie nowych rozwiązań wspierających pracodawców i innych uczestników dolnośląskiego rynku pracy.


Działania projektowe i planowane rezultaty
W ramach projektu utworzono już  Cyfrowe kompendium wiedzy o regionalnym rynku pracy, które zapewnia odbiorcom łatwy i szybki dostęp do informacji na temat rynku pracy. Dodatkowo, prowadzone są cykliczne badania pracodawców i pracowników oraz analizy i ekspertyzy wynikające z rozpoznania potrzeb informacyjnych kluczowych partnerów.


W projekcie zaplanowano 5 serii briefingów organizowanych w subregionach: wałbrzyskim, legnicko-głogowskim, wrocławskim oraz jeleniogórskim. 
Briefingi te służą zaprezentowaniu wyników analiz, wymiany doświadczeń oraz zacieśniania współpracy między podmiotami zaangażowanymi w rozwój rynku pracy.


W ramach projektu zrealizowano badanie, które objęło m.in. 4751 przedsiębiorstw oraz 1751 pracowników, analizując potrzeby kadrowe, a także wyzwania związane z postępującą transformacją technologiczną i energetyczną. 
Wyniki tego badania wskazują na zapotrzebowanie na specjalistów, techników oraz pracowników o umiejętnościach w zakresie obsługi maszyn, co odzwierciedla lokalne wyzwania gospodarcze związane z restrukturyzacją przemysłu i transformacją cyfrową. Badanie ujawniło również deficyty w niektórych kluczowych branżach, takich jak budownictwo, handel, przemysł przetwórczy oraz logistyka.
Wyniku tego badania zostały zaprezentowane na pierwszej z serii briefingów i można je znaleźć w Cyfrowym kompendium wiedzy o regionalnym rynku pracy


Na przełomie lutego i marca 2025 roku w podobnej formie  zostaną zaprezentowane wyniki kolejnego badania, które będzie dotyczyć sytuacji ludzi młodych na rynku pracy i postrzegania przez nich rynku pracy.


Do kogo jest adresowany projekt
Projekt adresowany jest do szerokiego grona odbiorców, w tym m.in. do: pracodawców, pracowników, osób poszukujących zatrudnienia, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, urzędów pracy, instytucji samorządowych i centralnych, szkół, ośrodków naukowych, firm szkoleniowych oraz partnerów społecznych.


Kluczowe wyniki i wsparcie dla regionu
Jednym z głównych efektów projektu będzie dostarczenie rzetelnych badań oraz analiz o regionalnym rynku pracy, które pomogą instytucjom odpowiedzialnym za rozwój rynku pracy w województwie dolnośląskim. Wyniki badań i raporty, sukcesywnie udostępniane dla wszystkich zainteresowanych osób i instytucji, pozwolą na lepsze planowanie działań w zakresie edukacji, szkolenia zawodowego i wspierania zatrudnienia. Projekt stworzy także możliwość przewidywania zapotrzebowania na określone umiejętności, co ułatwi dostosowanie pomocy do realnych potrzeb rynku pracy.


Okres realizacji projektu: 30 czerwca 2023 – 31 grudnia 2027
Wartość projektu: 2 399 912,00 zł
Wkład Funduszy Europejskich: 1 679 938,40 zł

Strona www. projektu: https://obserwatorium.dwup.pl/

Spis treści