Dolny Śląsk w Unii!

Opublikowano: 30.04.2024

Od dwudziestu lat jesteśmy w Unii Europejskiej. Każda dolnośląska gmina choć raz sięgnęła po fundusze europejskie. Rozejrzyj się i zobacz, jak wiele zmieniło się w naszym regionie.


Z unijnego budżetu otrzymaliśmy w sumie ponad  27 miliardów złotych. Korzystają z nich wszyscy -samorządy, wyższe uczelnie, szkoły, organizacje pozarządowe, instytucje kultury czy placówki medyczne.  Z dotacji wspierane są projekty ośrodków badawczo-rozwojowych oraz sektory gospodarki związane z transportem i energetyką. Unijne pieniądze trafiły również do przedsiębiorców oraz do mieszkańców, którzy dopiero zamierzali otworzyć własny biznes. Nie zapomnieliśmy również o tych, którym wiedzie się gorzej – przeciwdziałamy wykluczeniom społecznym, pomagamy wyjść z kryzysów lub znaleźć zatrudnienie. Inwestujemy w każdego Dolnoślązaka – od przedszkolaka po seniora.


Spośród blisko 13 tysięcy inwestycji wspartych z programu regionalnego dla naszego województwa, wiele projektów w momencie ich realizacji było innowacyjnych na większą niż regionalna skalę.  Laboratoriami Politechniki Wrocławskiej mogliśmy się chwalić w całej Europie, wirtualne Muzeum Fresków Barokowych w Jeleniej Górze było bodajże jedyne na świecie, a Dolnośląskie Centrum Onkologiczne jako jedne z pierwszych w kraju stworzyło Breast Unit – ośrodek zajmujący się kompleksowo pacjentkami z nowotworami piersi, od profilaktyki, aż po terapie po leczeniu.


Fundusze europejskie sukcesywnie poprawiają komfort życia mieszkańców i odwiedzających nasz region. Dzięki nowoczesnemu taborowi kolejowemu i rozbudowie połączeń kolejowych łatwiej, szybciej i bezpieczniej podróżuje się po województwie i całym kraju, internet zagościł w wielu gospodarstwach domowych, a jego mieszkańcy mogą dzięki temu złożyć wniosek o dowód osobisty bez wizyty w urzędzie, zaś nowe obwodnice dużych miast i zakup ekologicznego taboru komunikacji miejskiej niewątpliwie przyczyniają się do ochrony środowiska i zadowolenia pasażerów i kierowców. Dolny Śląsk, czasami nazywany polską doliną Loary, czyli miejscem z wieloma pałacami, rezydencjami i zamkami, zachęca turystów z całego świata do zwiedzania, a dzięki funduszom unijnym niektóre z tych obiektów, np. pałac w Łomnicy, pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, zamki w Grodnie, Lennie i Książu odzyskały blask. I nowe możliwości.


Rozbudowujemy i kreujemy życie społeczności lokalnych poprzez tworzenie centrów aktywności i centrów kulturalnych - Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce,  Ewangelik w Ziębicach czy Centrum Wiedzy w Bolesławcu to nie tylko nowoczesne biblioteki, ale miejsce spotkań mieszkańców, miejsce do zapraszania ciekawych osobistości i wydarzeń. Zachęcamy do aktywności nie tylko Dolnoślązaków – na naszych trasach typu singletrack (np. ponadstukilometrowej w kotlinie kłodzkiej) można spotkać wytrawnych amatorów kolarstwa z całej Polski.


W każdej perspektywie spora część środków była przeznaczana na rozwój dolnośląskich firm i przedsiębiorczości. Zaowocowało to wzrostem konkurencyjności, nowymi technologiami, usługami i produktami, a także miejscami pracy. Dotacje otrzymywali giganci w regionie np. Hasco-Lek na badania, ale także rodzinne firmy, takie jak warsztat samochodowy z Jawora, któremu zakup nowoczesnych urządzeń pozwolił skrócić czas naprawy auta i tym samym zyskać nowych klientów.


Ponadregionalny wymiar mają projekty realizowane w dolnośląskich uczelniach. Fundusze pozwoliły rozbudować, wyposażyć czy udoskonalić pracownie i laboratoria. Kadra naukowa i studenci mają większe możliwości współpracy ze środowiskami naukowymi na innych uczelniach, wymiany myśli czy tworzenia nowoczesnych rozwiązań i produktów. To na naszej politechnice powstał najnowszy łazik marsjański!


Zawsze też mamy na uwadze dbałość o nasze środowisko naturalne - ochronę klimatu, gleby, powietrza, wody, OZE i edukację ekologiczną. Wychowankowie rodzinnych domów dziecka w powiecie lubińskim mieszkają w nowoczesnych budynkach demonstracyjnych, przedszkolaki z Pieszyc  mają panele fotowoltaiczne na dachu i same uprawiają dynię w ogródku, a zagrożone gatunki, takie jak pantery śnieżne i mgliste, mogą żyć we wrocławskim zoo w podobnych do naturalnych warunkach.
Dzięki funduszom unijnym nasze województwo wykorzystało szansę i przeszło ogromną metamorfozę.
 

Spis treści